'Tarihin kalbi Alanya’da atıyor'

Alanya için büyük bir öneme sahip olan Syedra Antik Kenti’nde gerçekleştirilen kazı çalışmalarını yöneten Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ertuğ Ergürer ile konuştuk

PAZARTESİ SOHBETİ/GÜLŞAH ANAK

ALANYA merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Syedra Antik Kenti’nde tüm hızıyla devam eden kazı çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararname ile yürürlüğe girmişti. İlk kazı çalışmaları 1994-1999 yıllarında Alanya Müze Müdürlüğü tarafından yapılırken, yüzey araştırmaları 2015- 2016 yıllarında Prof. Dr. Birol Can başkanlığında gerçekleştirilmişti. Çalışmaların devamı ise Doç. Dr. Ertuğ Ergürer başkanlığında devam ediyor. Ergürer, çalışmalarda gelinen son noktayı Yeni Alanya’ya anlattı.

‘1800’LÜ YILLARA DAYANIYOR’
– Bize azıcık kendinizden ve akademik geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Ben 1980, Artvin-Yusufeli doğumluyum, İlk-orta ve lise öğrenimimi Ankara’da tamamladım. 2004 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazıbilim Bölümünde Lisans eğitimimi, 2012 yılında aynı üniversitede doktora eğitimimi tamamladım. Acilen Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Kazıbilim Bölümünde atama yapmaktayım.

‘BİRÇOK YERDE ATAMA ALDIM’
– Syedra Antik Kentinden önce tayin aldığınız kazıbilimsel incelemeler hangileridir?

İlk olarak Muğla-Knidos, ardından Burdur-Sagalassos’ta atama yaptım. 2006-2017 yıllarında Çanakkale-Parion Antik kentinde takım üyesi, kazı başkan vekili ve kazı başkan yardımcısı olarak çalıştım. Hem Uşak- Blaundos, İzmir, Smyrna Agora, Karaman- Philadelphia arkeolojik çalışmalarında takım üyeliği yaptım.

‘CUMHURBAŞKANLIĞI KARARIYLA DEVAM EDİYOR’
– Syedra Antik Kenti Alanya turizmi için büyük tartma taşıyor. Çalışmalara ilk ne vakit başlandı?

Gerçekten geriye doğru gittiğimizde ilk çalışmaların 1800’lü yılların başlarında yapıldığını görüyoruz. Var olan kalıntılar ve yazıtlar o dönemden itibaren belgelenmeye başlanmış. İlk kazı çalışmaları 1994-1999 yıllarında Alanya Müzesi başkanlığında yapılmıştır. 2015-2016 yıllarında Prof. Dr. Birol Can başkanlığında yüzey araştırmalarının yapılması bizim hemencecik kazıya başlamamıza tezgâhtar olmuştur. 2019 yılında Alanya Müzesi Başkanlığında yürütülen çalışmalar 2020 yılı ile 2587 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile başkanlığımda devam etmektedir.

‘İLK ÇALIŞMALAR MÜZE KURTARMA KAZILARI KAPSAMINDA OLDU’
– Syedra çalışmaları 2019 yılında bitmiş başladı. İlk kazı çalışmasının yarıda kalmasının bir nedeni var mı?

1994-1999 yılları aralarında sürdürülen çalışmalar Müze Kurtarma Kazıları olarak bilinen bir kapsamda gerçekleştirilmiştir. Bu kazılar kesin sürelerde yapılan çalışmalardır. Bakanlığımız, uzun soluklu çalışmaların üniversiteler kadar yapılmasını desteklemektedir. İlk yıllar müzelerin yardımı ile başlayan çalışmalar süre içinde kazıbilim bölümlerindeki hocalara bırakılmaktadır. bununla birlikte geçen zaman içinde Syedra’da kazı çalışması başlaması için bir başvuru formu yapılmamıştır. Bunda arazinin zorluğu, desteklerin yeterli olmaması her zaman bir etken olmuştur.

‘ARKEOLOJİK KAZILAR İÇİN ÇOK KISA BİR ZAMAN DİLİMİ’
– Syedra kazılarında gelinen son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

2 yıllık süreç kazıbilimsel kazılar için fazla kısa bir zaman dilimi. bununla beraber bu kısa sürede önemli verilere ulaştık. Şehir Halkı, Roma Döneminde fazla ciddi bir planlama ile her yerde kurulmuştur. Kentteki yapılar, özellikle su sistemleri şahane bir sistemle oluşturulmuştur. Kentte ciddi bir dokumacılığın olduğu son iki yıllık çalışmada rahatça anlaşılmıştır. aynı zamanda ticaret ve tarımda da epeyce etkili bir şehir olduğu görülmektedir.

‘ÖNCESİ VE SONRASIYLA DEĞERLENDİRİLMELİ’
– Yüzey araştırmalarının yapılmasının gerisinde kazı çalışmalarının her yerde başlayacağının duyurulmasıyla birlikte kentteki bir takım kurum ve kuruluşlardan Syedra’ya yardım sağlanacağı belirtilmişti. Bu süreçte kimlerden yardım alındı ve bu destekler nelerdi? Gerekli takviye sağlandı mı? Ne gibi zorluklarla karşılaştınız ya da karşılaşmaya devam ediyorsunuz?

Kazı çalışmaları, öncesi ve sonrasıyla değerlendirilmesi gereken uzun bir süreçtir. Bu anlamda ilk olarak T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ve desteği ile kazı çalışmalarının yürütüldüğünü söylememiz gerekmektedir. Antalya İl-Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Alanya Müzesi bu süreçte desteğini her zaman hissettiğimiz kurumlardır. Bakanlık bünyesindeki bu kurumlar dışarıya kazı çalışmalarının en büyük destekçisi Alanya Belediyesidir. Eski Seki İlkokulunun kazı evi olarak atama edilmesi, onarılması, yeni eklentiler ve çevre düzenlemesi Alanya Belediyesi tarafından sağlanmıştır. Bunun yanına ulaşım, teknik takviye ve market alışverişi gibi birçok problem belediyemiz tarafından çözülmüştür. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi çalışmalarımızda defalarca yanımızdadır. 2020 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin işçi desteği, kazı çalışmalarının ilerleyişinde fazla kayda değer fayda sağlamıştır. Bu kurumlar dışarıya Koç Holding gibi köklü bir kuruluşun yeni başlayan bir kazıyı desteklemesi, çalışmamız için hem maddesel keza de manevi anlamda çok önemliydi. Antique Roman Palace iki yıllık süreç her tarafında daima desteğini gördüğümüz bir kuruluştur. Kazılar için büyük bir fiziki siklet olan yemek ihtiyacı 2020 yılı çalışmalarında Utopia World Hotel kadar karşılanmıştır. Dim Medya kentteki çalışmaların Alanya’ya tanıtılmasında çok büyük bir takviye sunmaktadır. Sun Park Hotel, Panorama Hotel ve Drita Hotel kazı ihtiyaçları için takviye olan öteki kuruluşlardır. Tüm destekçilerimize ölümsüz teşekkür ederiz.

‘AMACIMIZ ÇALIŞMALARIN 12 AY SÜRDÜRÜLEBİLMESİ’

Şu lahza incelemeler, yukarıda saydığım kurum ve kuruluşların desteği ile sürdürülmesine rağmen kazı çalışmasının daha verimli yürütülmesi için daha fazla desteğe ihtiyacımız vardır. Bilindiği üzere, bu nesil bilimsel incelemeler, ilgili farklı bilim dallarından uzmanların ve öğrencilerin katılımıyla ve yerel idarelerin, taşra teşkilatlarının, özel kurum ve kuruluşlarının destekleriyle gerçekleştirilmekte, tatmin edici alt yapı imkânlarına ulaşıldığında her anlamda başarılı sonuçlara ulaşılmakta ve alaka uyandırmaktadır. Syedra Antik Kenti’nde yapılacak kazı ve restorasyon çalışmalarının desteklenmesi Alanya ilçesine kuşkusuz büyük katkı sağlayacaktır. Kazı çalışmaları şahane bir emeğin ürünüdür. Takriben 15 bambaşka üniversiteden akademisyen ve üniversite öğrencisi kazı sürecinde gönüllü olarak ödev almaktadır. Geçen yıl 2 ay, bu yıl 4 aylık bir sürede çalışma yapıyoruz. Bizim isteğimiz çalışmaların 12 ay baştan başa sürdürülmesidir.

‘ESAS MAKSAT KÜLTÜR VARLIKLARININ KORUNMASI’
– Syedra kazılarında ne amaçlanıyor? Bir kazı çalışması ne dek sürer? Bu proje için de öngörülen bir zaman var mı

Kentteki kazıbilimsel çalışmaların en manâlı amacı kültür varlıklarının korunması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Öbür bilim dallarından insanların çalıştığı bir bilim yuvasının oluşturulması, yayınlama sayısının arttırılması ve kentin 5 sene içinde bilim dünyasında tanınması belirlenen hedeflerdendir. Alanya’nın kültürel potansiyeline yönelik detaylı ve uzun vadeli projelerin hayata geçirilmesini, kazı, restorasyon ve çevre düzenleme faaliyetleriyle Alanya’da manâlı bir rota oluşturarak Kültür Turizmine katkı maddesi sağlanması amaçlanmaktadır. Syedra fazla geniş alana yayılan bir büyük kasaba. Kazı çalışmaları yıllardan beri devam edecek olmasına karşın şimdiden ihtişamlı yapıları ile ziyaretçileri etkilemektedir. Arkeolojik araştırmalar için bir süre atamak çok zordur. Verilerin sağlıklı değerlendirilebilmesi için fazla dikkatli amaçlamak ve telaş etmemek gerekmektedir.

‘BÜTÜN BİLİM DALLARIYLA İLİŞKİLİDİR’
– Kazı ekibinde kimler bulunuyor? Sıradan vatandaşlar da gönüllü olarak kazı çalışmalarına katılabiliyor mu?

Arkeoloji bütün bilim dallarıyla ilişkilidir. Çalışmalarda her branştan insan bakmak mümkündür. Natürel ama kazıların en manâlı takım üyeleri arkeologlardır. Arkeologlar yanına restoratörler, konservatörler, mimarlar, sanat tarihçileri, tarihçiler, harita mühendisleri kazının diğer ekip üyeleri arasındadır. Ayrı bilim dallarından ya da ilgisi nedeniyle kazı çalışmalarına gönüllü katılan öğrenciler vardır. Bunların tümü muhakkak izin ve kurallara uyarak çalışabilmektedirler.

‘YÜZYILLARCA TOPRAK ALTINDA KALAN ESERLER GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR’
– Bir arkeolog olmanın en güzel ve en zorlama yanı nedir? Bu mesleği yeğlemek isteyen adaylara tavsiyeniz ne olur?

Kazıbilimci olmanın en hoş yanı yüzyıllarca toprak altında kalmış eserleri, yapıları gün yüzüne çıkartmak heyecanıdır. Güneş altında saatlerce hedeflemek bu işin güç yanlarından biridir. Fakat gerçi hoş bir buluntu o yorgunluğu ve zorluğu hemen almaktadır. Kazıbilim bölümü okuyanların bu mesleği çok seveceklerine eminim. Çoğu insanın okumak istediği bir bölümü tercih etmiş olacaklar.

‘BİZDE GÜN ERKEN BAŞLAR’
– Peki Doç. Dr. H. Ertuğ Ergürer’in bir günü nasıl geçer? Kazı alanında gün nasıl başlar ve nasıl devam eder?

Arazi çalışması erken saatlerde başlamaktadır. Saat 05.00-05.30 arası kahvaltı yapıyoruz. Saat 06.00’da arazide çalışmaya başlıyoruz. Sıcak, nem ve toz toprak içinde saat 14.00’e kadar çalışıyoruz. Öğle yemeğinden sonradan kısa bir dinlenme sonrası arazide çıkan buluntuların değerlendirilmesine geçiliyor. Öğrenciler meydana çıkan seramikleri yıkıyor. Daha evvelden arınmış seramikler seçilip çiziliyor. Buna benzer çoğu iş her gün tekrarlanıyor. Daha evvelden bu çalışmaların hepsine etkin olarak katılmaktaydım ancak kazı başkanı olduktan sonra maalesef prosedür bizi daha fazla yormaya başladı. Sponsor arayışları, cihaz ekipman ve bunun gibi çoğu meslek için araziden ve kazı evinden ayrılmak zorunda kalıyoruz.

‘İLK OĞLUM EJDER PARİON’DA BÜYÜDÜ, ATLAS SYEDRA’DA BÜYÜYOR’
– Aileniz ile birlikte kazı alanındasınız. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bunun avantajları ve dezavantajları neler? Karşılaştığınız krizleri nasıl yönetiyorsunuz?

Uzun soluklu bir tempoda ayrıca neşeli keza de stresli bir iş yapıyoruz. Evinizin konforunu bırakıp aylarca kamp ortamında bir odada ya da konteynırlarda kalıyorsunuz. Eşimin kazıbilimci ve akademisyen olması, bu süreci daha basit atlatmamıza yardımcı oluyor. Mesleğimizi bilmeyen halk bu işi muhakkak bir vergi karşılığı yaptığımızı, üniversiteden aldığımız maaş açık havada ekstra bir aidat almadan bu işin yapılamayacağını düşünüyorlar. Tiyatrocular için kullanılan bir laf bu iş için şöyle uyarlanabilir. “Arazi tozu yutmak”. Arkeoloji tutkusunun arazi tozunu yutmakla olacağını ve bunu yaşayanların bundan böyle kazıbilimsel çalışmalara kesintisiz sürdürmek isteyeceğini söyleyebiliriz. Benim için de böyle bir koşul söz konusudur. 2 oğlum var. İlk oğlum Ejder, Parion Antik Kentinde büyüdü, ikinci oğlum Atlas Syedra Antik Kentinde büyüyor. Çocuklarımın gelişimi için yardımsever olduğunu düşünüyorum. Çok sayıda öbür kültürlere sahip insanla tanışıyorlar. Sosyal millet olarak büyüyorlar. Dezavantajlı bir koşul yaşamadık. Krizler ya da sıkıntılar, her iki şekilde adlandırabiliriz bunu, mümkün epeyce ekibin motivasyonunu ve enerjisini etkilemeden halletmeye çalışıyorum. Kazıya katılan öğrenciler buradan birçok bilgiye sahip olarak ve en önemlisi mutlu ayrılıyorlar.

‘ALANYA’NIN BU DEĞERİNE SAHİP ÇIKMASINI İSTİYORUM’
– Son olarak bizlerin yoluyla Alanyalılara belirlemek istediğiniz bir mesaj, eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Alanyalıların kente gelmesini ve Alanya’nın bu değerine sahip çıkmalarını istiyorum. Onların desteği ile daha hoş işler başaracağımıza inanıyorum. Son olarak bana bu fırsatı verdiğiniz için Dim Medya ailesine teşekkürlerimi sunuyorum.

By Admin

https://escortantalya.xyz bursa escort/ antalya escort/ antalya escort antalya escort